פרידות שבדרך

 

פרידות שבדרך….

להלן השמות

מאיר שבת,חיה,אינגריד ופיטר,יענק'ל ,אלכס וורוניקה,שגריר ישראל באוסטרליה-מרק סופר

 

הכותרת מעידה יותר מכל מה זה פרידה , ממי, מתי לכמה זמן והיכן. הפרידות בארץ היו מרגשות מאוד, להיפרד מחברים קרובים, מכל מיני קבוצות , מקרובי משפחה, ממשפחה גרעינית שלי, של שרה.

להיפרד באוסטרליה , זה כבר סיפור אחר, בפרק זמן דיי קצר רכשנו לנו חברים כאן ביבשת החמישית, חברים, שחלקם הינם פרקים חשובים, כמו אבני דרך במסע שלנו, וחלקם בצורה זו או אחרת  איתנו לאורך המסע.

אני חוזר מספר פעמים ומזכיר את השם מאיר שבת. מאיר הוא האיש שאפשר ועזר והקל להוציא את המסע לפועל.

זכיתי להכיר את מאיר בזכותו של דרור, ישראלי שקלט אותי באחד הפורומים של ישראלים באוסטרליה, פנה אלי, הפנה אותי למאיר ואמר כי הוא האיש שיכול לעזור לך בקליטה מהירה באוסטרליה … כך אמר דרור.

ואכן דרור לא טעה, מאיר התגלה כאיש עם לב ענק , נותן מעצמו, עוזר שלא על מנת לקבל, אין לנו מילים לשרה ולי על מנת להודות לו . שרה רשמה באחד הפוסטים שלה שהתחלת המסע היתה דומה ל "רילוקיישן". ללא עזרתו הנדיבה של מאיר בכל מיני נושאים הקשורים לקליטה מהירה ביבשת אינני יודע היכן היינו היום: נוסף לכל מאיר היה מתורגמן תרבותי שלנו. קשה מאוד להבין את האנגלית של האוסטרלי, היא מאוד שונה ממה שאנו רגילים לשמוע ולדבר,גם כך קשה לי עם השפה , אז כאן… על אחת כמה וכמה.

אני חוזר חזרה לנושא הפרידות, הפרידה ממאיר הייתה מיוחדת, חשנו שרה ואני שזו לא פרידה , אלא מין אמירה לשלום לתקופה קצובה ואנו עוד ניפגש.בכל אופן הפרידה הייתה כמו מאח , חיבוקים,  צילומים, עלינו לגיפ, חייכנו ונסענו.

בסוף היום הראשון מאיר צלצל, הייתה בקולו מן נימה של אב דואג…. נו הראל הוא שאל… איך הייתה הנהיגה? זכרת לשמור על השמאל? איך הסתדרתם?  רצה לדעת, ואני עונה ומספר לו הכל , חש שהאיש מלווה אותנו במסע כמו מלאך .

                                                                           

סגרנו מהארץ טיול בסידני והסביבה עם חיה, ישראלית המתגוררת עם משפחתה כאן, ומארגנת טיולים, היינו איתה יומיים, היה כייף אדיר , יומיים של לדבר עברית, לשמוע ולהקשיב לדברים, חיה היא משהו מיוחד, עשתה את עבודתה נאמנה, אנו מודים לה מקרב לב.

                     

אינגריד, היא בת של בן דוד של שרה החיה באוסטרליה מאז ומתמיד, נולדה כאן לאב ניצול שואה שעשה את הדרך מאירופה הכבושה/משוחררת עד לאוסטרליה הרחוקה ,עליו עוד נספר בהמשך.

היה אירוח נפלא, אינגריד ופיטר בן זוגה לחיים אירחו אותנו נפלא לארוחת ערב, כידוע לחבריי שאני וגסטרונומיה זה הולך יחד ועוד איך, והנה גיליתי את ה…דג הטונה… חברים, פיטר טיגן  נתכים של טונה על פלטה חמה, אינגריד המשיכה להכין רטבים, סלטים, פסטות , יין משובח, ומנה אחרונה טעימה מאוד, שיחות על כל מה שמעניין אותנו ואותם, פוליטיקה שלהם ושלנו, נושא דת ומדינה, ומה לא…. היה ערב מקסים, הפרידה… נו הפרידה כאן הייתה כמו מדודה רחוקה, צילומים, חיבוקים , נשיקות… ולהתראות בארץ אמרתי…

                     

יענק'ל… יענק'ל קונסיפולסקי הוא חבדניק המתגורר בסידני גם כן מאז ומתמיד, עם גיחות לארץ, הכרנו אותו בבית הכנסת המרכזי בבונדיי בעת תפילה של אמצע השבוע, ומייד יענק'ל מזמין אותנו לסעודת שישי בביתו, נו.. מה אתם אומרים… אני מוותר על הזדמנות שכזו או שלוקח בשתי ידיים?

ברור שלוקח ועוד איך לוקח, אומר ליענק'ל שאנו באים, אך הוא אומר , ראשית נפגש בתפילה בשישי ואני כמובן מאשר בשמחה.

היינו בתפילה, לאחר מכן בביתו של יענק'ל עם משפחתו המצומצמת לארוחת שישי, הכרות עם בנו נוח וכלתו רבק'ה ובתם המקסימה, וכמובן יענק'ל ורעייתו.

היה ערב נפלא , ארוחה מקסימה, שיחות מדהימות, וכמו כל ישראלי , לקראת סיום הערב אנו מכירים ישראלי אחר היושב בניו יורק , ניסים בוארון שמו, איש יקר שגדל איתי בשכונה בהרצליה , תומך ועוזר לקהילת חב"ד…עולם קטן.

ואלכס, בן דודה של שרה שלא ראתה מעולם, אני ארשום מספר מילים בודדות אודות אלכס וורוניקה אשתו, שרה תרחיב ותרשום פוסט ודאי מעמיק וארוך יותר, רוצה לומר שפגשנו זוג מבוגרים, אלכס בן 90 וורוניקה 80 , אך הם זוג מדהים , קיבלו אותנו נפלא , ארחו אותנו , טיילו איתנו , נתנו לנו תחושה של בית הרחק מהבית הגרעיני שלנו.

היה חשוב לנו לקיים ראיון עם אלכס , אלכס הוא ניצול שואה, שברח עם אביו מאושויץ עד לאוסטרליה הרחוקה,והוא דיבר, חברים, הוא סיפר לנו את סיפור חייו , צירף תמונות, שרה תכתוב אודותיו רבות ותצרף גם תמונות, ואני מקווה לערוך סרטון תעודי עליו..

וגם מאלכס וורוניקה נפרדנו,חיבוקים , נשיקות, תמונות, והמשכנו הלאה.

ואחרון אחרון חביב , יצא לנו ממש במקרה להכיר את השגריר החדש שלנו באוסטרליה, מרק סופר שמו, התארחנו יחד בבתו של נשיא הפדרציה  היהודית באוסטרליה דני לם לארוחת שישי לאחר התפילה. אדם מרשים, בעל ידע רב, משרת את המדינה למעלה מ- 35 שנים בעולם, וככה מצאנו עצמנו מתלווים אליו מבית הכנסת לביתו של דני לם ובתום הארוחה חזרה לבית המלון בו התגוררנו הוא ואנו.

השעה הייתה דיי מאוחרת , וכיאה לאישיות בכירה בחו"ל , חשנו בטוחים כל הדרך אל המלון, התפתחה שיחה מעניינת , הסתבר שמכירים חברים משותפים, ואני, כמו שרק אני יכול , מציע לשגריר להצטרף אלי ביום ראשון למשחק טניס מסגרת אליפות אוסטרליה , השגריר התלהב מאוד מההזמנה והבטיח להחזיר תשובה כי נכונו לו פגישות במלבורן , נדברנו שנשוחח ביום ראשון.

לצערי השגריר לא יכול היה להתפנות מעיסוקיו החשובים ומהפגישות שתוכננו , והזמנתי חבר ישראלי אחר.  בהודעה שקיבלתי ממנו וזאת לאחר שהחלפנו מספרי טלפון חשתי בדבריו שהנה , חבר חדש יש לי כאן ביבשת החמישית. אנו מאחלים לו הצלחה בתפקידו החדש.

אז הנה לנו עוד סוג של פרידות נוסח אוסטרליה ,

 

 

2 תגובות Add yours

  1. מיקי הגיב:

    פרידות
    מרגשות ועוד בסוף העולם…
    לך דע אם אי פעם תפגשו?

  2. אתי הגיב:

    בזמן קצר ניפתחים לחיים אחרים. כמו בקליידוסקופ פתחת מראות וזוויות ראיה. ואלו שמות.. בהפסקה שנטלתם מהמרוץ כאן יש רגיעה לפגוש ולראות אחרים. כמה נינוח.

כתיבת תגובה