08.06.2018

ערב שישי, בעוד זמן קצר נסב שרה ואני לשולחן, נאכל ארוחת שישי, מרק ירקות, מנת עוף ואיטריות , התמכרנו לבירה מקומית ( 3.5 % אלכוהול ) Ginger Beer , פצצה של בירה מקומית.

זה הזמן חברים לשתף אתכם בעוד נקודה יהודית שמצאנו כאן בעיר Broome .

מסתבר שבתחילת המאה הקודמת הגיעו ל Broome יהודים שבאו לסחור בפנינים.
היהודי הנודד בעולם אינו זקוק ליותר מאשר ידיעה קטנה אחת על מנת לארוז את מטלטיליו ולצאת לדרך של נדודים על מנת למצוא את עושרו.
וכך גם כאן בצפון מערב אוסטרליה מצאו מספר סוחרים יהודים את ע0ושרם בסחר הפנינים.

וכך יום בהיר אחד הופיע מרק לייבגליד והתחיל את עיסקי סחר הפנינים כאן ב- Broome , ושמו יצא למרחוק.
את הפנינים היה מוכר בלונדון בפריז, והעושר לא אחר להגיע. את הפנינים היו שולחים על גבי ספינות כל הדרך מצפון אוסטרליה לאירופה.

כמו במקומות רבים בעולם גם כאן עיניהם של רבים הייתה צרה בהצלחת היהודים ומרק לייבגליד שילם על כך בחייו ונירצח.
הצטיידנו במידע מוקדם אודות סוחר יהודי נוסף , שמו היה מארק רובין, שהיה הסוחר הגדול ביותר לפנינים לפני מלחמת עולם הראשונה.
מרק רובין בנה את ביתו המפואר שניקרא " דו וואל " בפינת הרחובות – אנה והמרסלי,.
יצאנו כחבורת " חסמבה" לאתר את הבית ואת הסיפור.
בימיו הטובים כאן ביתו המפואר והגדול היה פתוח בפני כל.
הקהילה היהודית כאן בעיר הייתה קטנה, לא היה כאן בית תפילה והיהודים היו נפגשים בביתו של מרק בחגים ובשבתות.

שרה ואני לא מפספסים הזדמנות שכזו לנבור בדפי היסטוריה המקומית , והנה באחד הימים יצאנו לחפש את החלקה היהודית בבית הקברות העירוני והישן בעיר.

מענין שכל סיפור שכזה שזור בסיפורים נוספים להם אנו עדים.
בהגיענו לבית הקברות לא ידענו היכן להתחיל לחפש, אך כבר בכניסה נתקלנו בחלקה יפנית , זה מדהים לראות חלקות של לאומים אחרים שאינם מוכרים לנו, כיצד הקברים נבנו, הכיתוב עליהם
הסדר בחלקה , וכך עברנו את החלקה היפנית, המוסלמית, הנוצרית, הסינית, המלאיית ולאחר כיתות רגליים של כשעתיים מצאנו גם את השלט….. Jewish
זו הרגשה של התרגשות עבורנו , חווינו כבר מספר לא מבוטל של רגעים שכאלה במשך המסע שלנו, והנה אנו עומדים שוב מול 4 קברים בחלקה יהודית בבית הקברות המיוחד בעיר , מתבוננים בהם , מתיחדים , לפנינו היה שלט שסיפר על משלחת של יהודים שביקרה כאן ב- 2013 , הניחה שלט, וערכה טכס.
חיפשנו שרה ואני קצה חוט לשמות היהודים שחיו כאן בתחילת המאה הקודמת , מצאנו את :

Isaacs Maurice Edward
Mark Rosenberg
Bernie Shaumer
Liebglid Mark
ר' משה בר צבי

התיחדנו רגעים ספורים , מעמד משונה , אך כפי שציינתי אנו מתרגלים גם לרגעים שכאלה.

חזרנו לעיר לחפש את ביתו של מרק רובין , את שמות הרחובות היו לנו , אך לא מצאנו את הבית , אך מצאנו מסעדה העומדת כניראה על חורבות הבית.

והנה , אנו פוגשים באקראי אדם העונה לשם – Wil שמספר לנו את סיפור יהודי העיר, את סיפור הבית , את מותו של אותו סוחר יהודי , והעיקר, אנו מבינים ממנו שהבית של מרק רובין נמצא ממש מטרים ספורים מאיתנו , יותר נכון לומר , המקום בו עמד הבית…כי היום עומד שם בית מלון לתפארת.

התרגשות רבה אחזה בנו למשמע הסיפור, שאלנו את איש מהיכן הידע הרב , והוא ענה לנו…זהו מקצועי, אני עורך סיורים היסטוריים בעיר ומכאן אני מכיר גם את הסיפור על הקהילה יהודית שחיה כאן.

זה סגר לנו מעגל, היינו בטוחים שרה ואני שנמצא כאן ב- Broome בית כנסת או מספר יהודים , אך לשוא, לפחות הסיפור נתן לנו להבין משהו אודות יהודים כאן לפני יותר ממאה שנים.