אדלייד – 17.03.2018

שלום חברים..

אז מה? חשבתם שכבר זהו..אין יותר עינייני יהודים וקהילות, בתי קברות ומצבות , אז חשבתם…כי הנה זה בא.

אך בפתח הדברים ברצוני לציין מס' דברים .
לערוך תחקיר בנושא שקרוב אליך, במקום רחוק שאין לך כל מידע אודות המקום , יש צורך לכתת רגליים במקומות שאינך יודע אילו תשובות תקבל , לתאם פגישות עם גורמים מוסמכים כגון מוזיאון מקומי וארכיון על מנת לקבל מהם נתונים שיעזרו לנו בגילוי התעלומה שאנו מבקשים לפתור.
כך זה היה גם הפעם יש ביננו ריטואל , אני נוהג ושרה מעיינת באינטרנט ומחפשת מידע אודות המקום אליו אנו שמים פעמינו.
הפעם היעד היה timaru , עיירה השוכנת על אם הדרך בין דיונדין לקריסציירץ .

קראנו מידע שכאן הייתה קהילה יהודית ובית כנסת שנבנה בשנת 1864 . מסתבר שהאינטרנט מספק מידע רב על פי מקורות מקומיים. וכך גם בעניין הקהילה היהודית במקום.
מתחילים להסוף מידע במרכז המבקרים המקומי מעניין לראות את פניהם הזוהרות של העובדים במרכז המידע כשבאנו לבקש מידע אודות הקהילה היהודית ובית הכנסת המקומי.
הם ניגשים לעבודה במסירות רבה לא פוסחים על שום מידע ושמחים לחייך כשמוצאים פיסת מידע שיכולה להועיל לנו.
הל מפ ים אותנו למוזיאון המקומי , שם יוכלו לעזור לכם..שם תקבלו את מלוא המידע. מציידים אותנו במפה מקומית ומסמנים לנו את מקום הימצאות המוזיאון.
בפתח המוזיאון מקבלים את פנינו באדיבות רבה ומופנים אותנו לארכיב שם הם אומרים לנו תוכלו לקבל את מלוא המידע .
ואכן .. בארכיב מקבל אותנו האיש שאמון על עינייני הארכיון..מקשיב לבקשתנו בעיניין חיפוש אחר שורשים יהודיים בעיר.. וגם הוא נרתם מייד למשימה שיש על מקלדת המחשב .. מוציא לנו מידע חשוב , מאחד המגרות הוא שולף קלסר עב כרס המכיל ציורים וצילומים של בית כנסת שאכן נבנה באותם שנים , הוא מגדיל את התמונה ואכן אנו מגלים בהגדלה מגן דוד על הבניין ושמחה אוחזת בנו.. מן סיפוק שמצאנו את מבוקשנו..אנו שואלים מי היו פרנסי הקהילה.. רב.. וכו' והנה עוד הפתעה מצפה לנו , אומר לנו האיש מארכיון שאחד היהודים מאותה תקופה אף נבחר לתפקיד ראש העיר המקומית timaru .
נתנה לנו האפשרות לצלם מתוך המסמכים שהוצגו בפנינו וביקשנו גם לכוון אותנו לבית הקברות היהודי על מנת למצוא שם את אותו יהודי שכיהן בתפקיד הרם.
מצויידים שוב במפה של בית הקברות המקומי הנוצרי בתקווה למצוא את החלקה היהודית.
למען האמת עבודתנו הייתה דיי קלה יחסית מצאנו את החלקה כעבור מספר דקות והנה אנו עומדים מול המצבה של יונס מוס (moss jons) על המצבה נכתב גם שם אשתו emma , בכתובים צויין שהיה ראש עיר בין השנים 1886- 88 .
סביב המצבה שלו בחלקה היהודית בבית הקברות הנוצרי מקומי קבורים עוד מספר יהודים מאותם שנים ולצידם קבר יחסית בן זמננו של rosanne Levi שנפטרה ב- 1942 .

אנו את משימתנו סיימנו, גילינו וצילמנו את בית הכנסת המקומי בישוב..גילינו יהודי שכיהן כראש עיר ואת קיברו , ומצאנו אנשים טובים שיודעים ורוצים לעזור לאחר למצוא את מקורותיו .
לבסוף חבריי היקרים , רוצה לומר לכם ששרה ואני עושים זאת בנפש חפצה ומתוך רצון לגלות ולדעת ששורשים ישנם כמעט בכל מקום רק צריך קצת תעוזה לגלותם …והנה גילינו עוד מקום… כמובן שצילמנו…