פרת – 12.05.2018

מצאנו בית כנסת העומד למכירה פומבית בסוף חודש זה, 31 למאי 2018 בעיר פרימנטל.

לאחר הגיענו לעיר פרת', התמקמנו לנו בקראוון פארק בעיירה סמוכה בשל פרימנטל.

יצאנו היום לתור את המקום וזאת לאחר שקיבלנו המלצות לרוב.

הספקנו להגיע למרכז המידע העירוני, הצטיידנו במפות , בהמלצות , ובין לבין אני שואל האם יש בית כנסת בעיר, הנוכחים מחליפים מבטים ביניהם כאילו יודעים דבר אך מנסים להסתיר, בסופו של עניין הם מספרים לנו משהו אודות בית הכנסת, אך אנו ביררנו את הסיפור הבא.

בית הכנסת בפרימנטל שמדרום לפרת, הינו בית הכנסת הראשון במדינת "אוסטרליה המערבית". כבר ב 1887, הוקמה הקהילה היהודית של העיר, וכללה אנשי עסקים, אשר החלו לקיים מפגשים ותפילות. הוקצתה אדמה למטרת בניית בית כנסת לקהילה, ואחרי איסוף תרומות ותמיכה של המדינה, והבניין הגדול והמפואר, שתוכנן על ידי ארכיטקטים ידועים, הושלם ב 1902 ונפתח בטכסים ובחגיגיות גדולה. לרוע מזלו של בית הכנסת, רוב אוכלוסיית היהודים של העיר, עברה להתגורר בפרת השכנה, היושבת 29 ק"מ צפונה, שהתפתחה למרכז עסקי חשוב. בית הכנסת, הפסיק לפעול 6 שינם לאחר הקמתו, וב 1910, בית הכנסת נסגר באופן סופי.

מאז בית הכנסת עבר הרבה הרבה גלגולים, היה בית חולים, חנויות טסטיל, בתי קפה. כשפגשנו בפינת הרחוב עובר אורח, הוא הראה לנו על בית הכנסת ואמר: זהו מקום שמסתובבות בו רוחות, שום דבר שניסו להקים בו לא הצליח. היום ניצב שלט גדול בחצר בית הכנסת המודיע, שהמקום הינו אתר מורשת אוסטרלי, שניתן להפוך אותו לשימושים רבים, והוא יוצא ל"מכירה פומבית" ב 22 לחודש מאי הנוכחי. הצטערנו שלא נוכל להשתתף במכירה הפומבית של בית הכנסת היפה.

לפניכם תמונות של בית הכנסת שיוצא למכירה פומבית בסוף החודש