אדלייד – 17.02.2018

חברים יקרים.
הולך לכתוב לכם פוסט לא פשוט.
המסע של שרה ושלי הגיע ליעד חדש, ל- adelaide , עיר הבירה של מדינת south australia .

אתמול , יום שישי בערב התארחנו בביתו של שליח חב"ד בעיר ..הרב יוסי אנגל , מאחר ואנו מורגלים בעניין לא הפריע לנו תפילה וסעודה מצומצמת בבית הרב , האווירה הייתה שמחה , התפילה … פותחת שערי שמים, והארוחה…סוף סוף אחרי פרק זמן ארוך , אוכל של בית יהודי…זה היה חסר לי ושמח שזכיתי.
אך לא על זה רציתי לכתוב לכם היום חברי היקרים ..ידוע לכולכם שאינני מפספס נקודה יהודית במסע הזה..והנה היום בבואנו למרכז המידע העירוני למטיילים שאגב באוסטרליה מפותח מאוד ועל זה כל הכבוד להם… ביקשנו מידע על הנעשה בעיר וכמובן ביקשתי סימונים על המפה של 3 בתי הכנסת בעיר.
המדריכה שקיבלה את פנינו זיהתה מייד שאנו מישראל.. שאלתי כיצד? והיא ענתה ..לפי המיבטא שלך…נו טוב , ואני חשבתי שתאמר לי… מרומניה…חחחח.

בכל אופן היא מתחילה לסמן לנו את מקומם של 3 בתי הכנסת על מפה ואת הקרוב ביותר אלינו היא אומרת… הוא כבר לא פעיל…ויותר מזה היא אומרת
.. בית הכנסת נמכר לפני מספר שנים וכיום הוא….. מועדון לילה. אני כמעט מתעלף…מועדון לילה אני שואל כאילו לא מאמין… והיא עונה בחצי פה כאילו לא נעים לה … כן .. מועדון לילה היא חוזרת ואומרת אבל לא מוסיפה ואומרת…את המגן דוד השאירו בחזית הבניין….אני מבקש את הכתובת והיא אומרת לנו שזה במרחק 2 רחובות מכאן … אנו אורזים את המפות ושאר הפליירים ויוצאים באמצע היום למועדון לילה….
הולכים במדרחוב הראשי של העיר , נושאים עינינו למעלה..לראות איזה סימן על מבנה שניראה לנו בסגנון יהודי…וכלום..סיימנו את הרחוב ועושים אותו חזרה , והנה פתאום שרה אומרת… תביט…לרחוב קוראים synagogue pl , אושר מציף אותנו..מצאנו את הרחוב והנה גם המבנה..וגם סימן המגן דוד נשאר בגודל טבעי וגדול.
אנו לא מפסיקים לצלם עד שלרגע נדמה לנו שמישהו פתח את דלת מועדון הלילה, ניגשתי לבדוק ואכן הדלת פתוחה ובחור צעיר מתחיל לסדר את המקום לקראת הערב.
אפשר להכנס אנו מבקשים, והוא ככה מביט בנו בסקרנות , לא הבין תחילה מה רוצים ממנו 2 נודניקים יהודיים..אך בסופו של דבר התחיל לשתף פעולה… סיפר שהמקום אומנם היה בית כנסת יהודי , והוא נקנה לצורך מועדון לילה למופעי דראג…לא פחות חברים…וכך הוא מאפשר לנו להכנס ולצלם את שנשאר מבית כנסת מפואר של קהילה יהודית בעיר adelaide . הלב נחמץ חברים.. אומנם כבר פעם אחת נתקלתי בסיפור דומה בעיר ברומניה כשהגבאי של בית הכנסת מספר לי שמכרו אותו כי היו צריכים כסף .
מזעזע חברים…..
בית התפילה נשאר מבפנים שלם, ארון הקודש נשאר במקומו..אך שומו שמיים מה היה שם במקום ספרי תורה…ניתן לראות בתמונות חברים… עזרת הנשים נשארה בשלמותה, העמודים והחלונות גם כן. כשראה הבחור עד כמה אנו מתרגשים אמר לנו… בואו אני רוצה להראות לכם עוד משהו… הוא לוקח אותנו אל מחוץ למבנה דרך שער אחורי ומראה לנו בעצם את שער הכניסה הראשי לבית הכנסת .. בקושי ניתן לראותו כי בנו בצמוד אליו מבנים נוספים אך ניתן היה היה לראות את הפיתוחים היפים ועוד סימן של מגן דוד.
אנו מודים לבחור ונפרדים ממנו לשלום.. שרה ואני נשארים עוד שעה ארוכה … מנסים לעכל את שראינו… מחזה קשה מאוד…

לסיום חברים יקרים… היום, בפוסט הזה שרשמתי לפניכם אני מקווה שאתם מבינים את שאני מנסה להעביר בכתיבה ובצילום …המראות של ית כנסת שהופך להיות מועדון לילה עם סימן של מגן דוד בכניסה …או מפעל לייצור של בלוקים ברומניה שנשארו בחלונות הוויטרזים על סימנים יהודיים.. זה מה שאני עושה… מתעד על מנת לא לשכוח שבכל מקום שכזה חייתה קהילה יהודית תוססת ושמחה . לכן גם מבקש מכל אחד שמגיע לפינה נידחת ברחבי הגלובוס…צלמו..תעדו..זה חשוב לדורות הבאים…צפו בתמונות חברים.